Taşova Şehir Meydanı’nda, Taşova Karadeniz Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen festivale, Millet Vekilimiz Sayın Hasan ÇİLEZ, Belediye Başkanımız Bayram ÖZTÜRK, Ak Parti İlçe Başkanımız Tekin SOBACI, İl Genel Meclis Üyemiz Deniz SÜMER ve Taşova Karadeniz Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri ile vatandaşlar da katıldı.

Belediye Başkanımız Bayram Öztürk, daha sonra meydanda Millet Vekilimiz Sayın Hasan ÇİLEZ ile birlikte ocağın ve tencerelerin başına geçti. Kızartılan hamsi hakkında bilgi aldı.

İlk kez düzenlenen ’Hamsi Festivali’ ‘nde Yağda kızartılan 500 kilo hamsi, vatandaşlara ikram edildi. Festivalin eğlence kısmı yaşanan Elazığ Depremi’nden dolayı gerçekleştirilmedi.

Belediye Başkanımız Bayram Öztürk, “Taşova Karadeniz Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin ‘Hamsi Festivali’ adı altında düzenlediği güzel bir festival var. Tabii bizim atalarımız dediği gibi “çay bahane asıl olan muhabbettir” dolayısıyla hamsi bahanedir burada. Asıl olan insanların bir araya gelmesi Taşova’da yaşayan birlik ve beraberliğe de her zaman muhtaç olduğumuz bu günlerde bu insanların, dostlarımızın, hemşerilerimizin bir araya gelmesidir mesele. Bu tür festivaller kaynaşmayı, dayanışmayı, bir arada olmayı daha da artıran önemli etkinliklerden bir tanesidir. Dün Elazığ merkezde deprem oldu. Zannediyorum son rakam 22 ya 23 kişi vefat etti. Ölenlere Allahtan rahmet diliyoruz. Yaralılara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Tabii bizlerde işin doğrusu Taşova olarak deprem kuşağında olan bir ilçe olmamız hasebiyle bu tür olaylar vakalar bizleri korkutuyor. Cenabı Allah bizleri bu vesileyle afattan, kazadan, depremden korusun. Cenabı Allah depreme maruz kalan Elazığlı hemşerilerimize de kolaylıklar versin inşallah. Benim de zannediyorum 10 yıl başkanlığını yapmış olduğum dernek hasebiyle benim içinde böyle ayrı bir anlam ve önemi var. Ama biz Taşova Belediye Başkanı olarak. Bu ilçede yapılan, her kim tarafında olursa olsun, yapılan bütün etkinliklere arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu maddi ve manevi desteklerimizle onlarla beraber olduğumuzu her zaman bildiriyoruz. Taşova’daki ‘Hamsi Festivali’ adı altında yapılan bu festival ilktir. Gördüğümüz kadarıyla hemşerilerimiz tarafından kabul görmüştür. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.