13315695_1550352731926164_8119787915117532667_n

Belediye Başkanımız Bayram ÖZTÜRK, İlçe Kaymakamımız Kudret KURNAZ ve Başkan Yardımcımız Kadir AYDOĞAN ile birlikte 29 Mayıs 1993 yılında Almanya Solingen’de ırkçı teröristler tarafından evleri kundaklanmak suretiyle yakılarak katledilen Mercimek Köyünden 5 (Beş) kardeşimizin 23. yılı anma etkinliklerine katıldılar.

Solingen Büyükşehir Belediye Başkanı Tim-O. Kurzbach’ ın daveti üzerine gerçekleşen bu ziyaret ve anma etkinlikleri 26 Mayıs 2016 – 01 Haziran 2016 tarihlerinde gerçekleşti. 29 Mayıs 2016 Pazar günü saat 16:00’da DİTİB’in organize ettiği yanan evin önündeki anma programının ardından Genç ailesi ile davetlilerin evlerinde buluşmaları, saat 18:00′ de Mildred Scheel Meslek Koleji anıtında  gerçekleşen anma töreni yine aynı okuldaki “Gümüş Ayakkabı” ödül töreninin ardından sona erdi. Törenlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Tim-O. Kurzbach ile birlikte Düsseldoft Baş Konsolosumuz Şule GÜREL ve DİTİB yetkilileri ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) yetkilileri de hazır bulundu.

Yine bu ziyaretler kapsamında Solingen Büyükşehir Belediyesi Ziyareti, Köln Şehir gezisi, Eyalet Uyum Meclisi ziyareti , Dusseldorf KRV Eyalet Meclisi ziyareti ve Solingen Milletvekili Iris Preuss – Buchholz ile toplantı, Düsseldort Başkonsolosumuzu ve Başkonsolos’umuz Sayın Şule GÜREL’i  ziyaret ve akşam yemeği, okul ziyaretleri, Solingen Gençlere Yardım Derneği ziyareti, Mercimek Meydanı ve Dernek ziyareti gibi bir çok etkinliklerle yoğun programla birlikte, 28 Haziran 2016 Cumartesi günü de  Lohne Belediye Başkanı Tobias Gerdesmeyer’in daveti üzerine “Türk İşçilerinin Şehre Gelişlerinin 50. Yılı ” etkinliklerine  katılım gerçekleştirildi. Lohne Belediyesince organizasyonu gerçekleştirilen proğrama Hannover Başkonsolosumuz Sayın Mehmet GÜNAY da katıldı. Belediye Başkanımız Bayram ÖZTÜRK’ün de konuşma yaptığı proğramda 50. yılını dolduran işçilerimize hediyeler takdim edildi. Şehir gezisinin ardından Lohne şehrinde yaşayan hemşehrilerimizle de akşam proğramında  bir araya gelinerek paylaşımlarda bulunuldu. Amasya Spor başkanı Sayın Ali BOYDAK ve belediye meclis üyesi Sayın  Ali YILMAZ’ın da ziyaret edilerek paylaşımların gerçekleştirildiği proğram gece geç saatlerde sona erdi.

Her iki belediye ve şehir ziyaretlerinde ilçemizi ve ilimizi tanıtıcı hediyeler de takdim edilerek ilçemizi ve ilimizi tanıtma, bundan sonraki süreçte de her iki belediye ile ilişkileri geliştirerek artırma konusunda temaslar sağlanarak ilçemize katma değer oluşturacak sosyal,kültürel ve sportif  etkinliklere önem ve ağırlık verilmesi,gerekli girişimlerde bulunulması noktasında karşılıklı görüş birliği sağlandı.