IMG_2016
Belediyemiz kültürel etkinlikler kapsamında, Amasya Belediye Konservatuarı- Türk Tasavvuf Musikisi Korosunun da  katılımıyla gerçekleşen Kutlu Doğum Haftası  etkinliği gerçekleştirdi. Halkımızın yoğun ilgi gösterdiği ve baştan sona izlediği   Belediyemiz Düğün Salonundaki  program, sunucu Orhan TÜRKOĞLU’ nun Yağmur şiirini okuması ile başladı.
Kuran-ı Kerim   tilaveti ve ardından Belediye Başkanımız Bayram ÖZTÜRK’ün  selamlama ve günün anlamına ilişkin konuşmaları ile devam etti. Konuşmasında  “  Kutlu Doğum;Neden Kutlu Doğum ?Kutlu doğumu nasıl anlamalıyız? Hz.Peygamberin doğumunun kutlanması neyi ifade ediyor? Hz.Peygamberin kutlu doğumu kutlu bir başlangıcı, kutlu bir yürüyüşü, bunun sonunda da kutlu bir sonun başlangıcını temsil etmektedir. Kutlu doğumla başlayıp kutlu bir sonla biten ama kutlu bir başlangıçla devam eden bir hayat.

Kutlu bir doğumla başlayan süreç ikra yani oku emri ile başka bir ivme kazanmış bu okumaların sonucunda ise bir medeniyet inşa edilmiştir. Mekke’ deki zorlukları yaşayan bu ümmet Medine’ de gelecek çağlara bir medeniyet algısı bir medeniyet tasavvuru armağan etmiştir. Cahiliye’ nin, azgınlığın, yok etmenin, köleliğin, sömürünün, ötekileştirmenin kör yüreğine ok atan peygamberimiz birlikte yaşamanın, hoş görünün, tahammülün, erdemin, yaşatmanın, özgürlüğün tarafında durarak insanlığa bir medeniyet algısı vermiştir.

Peygamberimiz alemlere rahmet olarak gönderilmiş bir peygamberdir. Onun örnekliği bütün çağları aşarak kıyamete kadar devam edecektir.

Biz O’na görmeden iman ettik biz O’nu görmeden sevdik unutmayalım ki O’ da bizi hiç görmedi ama O rahmet peygamberi yaşadığı sürede ümmeti için hep iyilik ve hayır diledi. Ümmetinin fitne ve belalara düçar olmaması için hutbeler irad etti, sözler söyledi ama ne hazindir ki kendisini rahmet peygamberine nispet eden bu ümmet kendini paramparça edecek fiillerde bulundu, bulunuyor.

İnsanlık içine düştüğü sıkıntılı durumdan ancak peygamberimizin örnekliği ve rehberliği sayesinde kurtulabilecektir.

Bütün bu olumsuzluklara, saldırıya, oyuna, strateji ve plana rağmen müslümanlar olarak, Kuran-ı Kerimin ve peygamberin çağlar üstü örnekliğini esas almakla mükellef olduğumuzu burada bir defa daha hatırlatmakta fayda görüyorum. İslam ümmeti bir taraftan çağı doğru okuyan diğer taraftan da dinin sahih bilgisini günümüze taşıyarak vazgeçilmez değerlerine sahip çıkan bir bilinç düzeyine eriştiğinde şiddet sarmalından kurtulacaktır. İslam’ ın medeniyetler inşa eden eşsiz ilkelerine, tarihte bu ilkelerin üzerinde yükselen model toplumlara, onların farklılıkları çatışma ve yıkım sebebi değil gelişme ve zenginleme fırsatı olarak nasıl değerlendirdiğine odaklandığımız zaman, bölgemiz yeniden selam ve eman yurdu haline gelecektir. Ülkemize ve insanlığa barış, huzur, merhamet, adalet aşılamanın yolu birlikte yaşama hukukunu ve ahlakını yeniden yaşanır kılmaktan geçmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle sizlerin ve tüm İslam aleminin kutlu doğum haftasını tebrik ediyor  mevlidi nebinin özellikle Suriye’ de , Irak’ ta, Myanmar’ da, Arakan’ da Afrika’ da Somali’ de Türkistan’ da, Filistin’ de ve dünyanın muhtelif yerlerinde çiğnenen ve zedelenen insanlık onurunun  yeniden yücelmesine ve korunmasına vesile olmasını yüce rabbimden niyaz ediyorum .” dedi.

Amasya Belediye Konservatuarı-Türk Tasavvuf Musikisi Korosunun Şef Ahmet BİLEN yönetiminde sunduğu birbirinden güzel Na’t, İlahi ve Kasidelerle, sema gösterileri ile devam etti.

Başkanımız bayram ÖZTÜRK’ün ekibe teşekkür mahiyetinde sunduğu gül demetinin ardında program sona erdi.

IMG-20150415-WA0022

IMG_4844 IMG_4846 IMG_4851 IMG_4885 IMG_4907 IMG_4927 IMG_4951 IMG_4952 IMG_4960 IMG_4964