İstiklal Marşı’nın kabulünün 94’üncü yılında Mehmet Akif Ersoy, Belediyemiz tarafından hazırlanan bir programla anıldı.

Milli Şair’in hayatının anlatıldığı etkinlik Belediyemiz Düğün salonunda 12 Mart Perşembe günü saat 19.30’da başladı.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başlayan etkinliğin sunumunu  Belediyemiz Sosyal Hizmetler  sorumlusu Ömer Sayar yaptı.

Selamlama konuşmasında  Belediye Başkanımız Bayram Öztürk , M.Akif Ersoy’u anma programına konuşmacı olarak gelen Şair-Yazar Ahmet Mercan veEdebiyatçı-Yazar  M.Asım Gültekin’e teşekkür etti.Program Kur-an-ı  kerim tilaveti ile başladı.İstiklal Marşını okuma yarışması  birinci 10 kıtayı ezbere okurken, Ballıdere okulu öğrencisinin  kendi yazdığı şiiri okunması sırasında  duygusal anlar yaşandı.

M.Asım Gültekinîn  kısaca öz geçmişinden bahsederek .iftihar edilen bir millet büyüğünü   saygıyla anıyoruz.  Ahmet Mercan;  “Mehmet Akif Ersoy toplumsal hayatımızın kılcal damarlarına kadar işlemiş bir halk adamıdır. Bir tarihçi, bir sosyolog kimliğiyle karşımıza çıkan Akif, toplumsal sorunlarımızı aktaran ve bunlara aynı zamanda çözüm önerileri sunan bir şahsiyettir. Bu nedenle Akif’in eseri Safahat her evde bulunması gereken bir kitaptır” dedi.

Mehmet Akif Ersoy’u sadece İstiklal şairi olarak görmemek gerektiğini kaydeden Mercan ;  “Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve ortaya koyduğu eserler incelendiğinde onun aynı zamanda bir istikbal şairi olduğu da görülecektir. Akif’in hedefinde halkın sesleriyle beslenecek özgürlük ve bağımsızlığı ilelebet yaşatacak olan Asım’ın nesli vardır. Çünkü ona göre bu nesil olduğu sürece yeni İstiklal Marşı yazılmasının önü kesilmiş olacaktır” ifadelerini kullandı.

Program sonunda katılımcılara günün anısına armağanlar verildi.