KORONALI AYLAR – 3 AYLAR

ve

BİR RAMAZAN BÖYLE GEÇİYOR..!

Salgına karşı yoğun önlemlerle başladık…

Sokağa çıkmaları kısıtlanan yaşlılarımız, kronik hastalarımız, çocuklar ve gençlerimiz…
Kapanan Berberler, Çay Ocakları, Parklar, Kafeler, Kahvehaneler, kısmen Lokantalar vb. gibi işletmelerimiz…
Cemaate kapatılan Camilerimiz, Vakit Namazlarımız, Cuma Namazlarımız, Kandillerimiz…
Sınırlandırılan Pazar Yerimiz ve kapatılan Hayvan Pazarımız…
Kapanan Okullarımız…
Esnek çalışma ile personel sayıları düşen kamu kurum ve kuruluşlarımız…
Ulaşımları büyük oranda sınırlandırılan ve seyahatleri izine bağlanan otobüs firmalarımız…
Karantinaya alınan köylerimiz…

ve benzeri nice hayati öneme sahip salgın tedbirleri ile başladık, Üç  Aylara ve Koronalı Günlere…!

PEKİ..! BELEDİYE OLARAK BİZLER BU SÜREÇTE NELER YAPTIK ..?

SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN GEREĞİ OLARAK, BU GÜNE KADAR OLDUĞU GİBİ, ÖZELLİKLE BU ZOR VE SIKINTILI SÜREÇTE DE,OLUŞAN ZORUNLULUKTAN DOLAYI İÇ İÇE OLAMASAK DA, HER HAL-Ü KARDA HALKIMIZIN YANINDA,HALKIMIZLA BİRLİKTE, “GÖNÜL DÜNYASINDA BİR VE BERABER” OLMAYA AZAMİ GAYRET ETTİK..!

Kaymakamlık koordinesinde oluşturulan Vefa Sosyal Destek Gurubuna personellerimizi ve araçlarımızı görevlendirerek, hizmetin vatandaşlarımıza hızlı bir şekilde ulaştırılmasına katkı sağladık.
Kurum içi tedbirler kapsamında, kronik rahatsızlığı olan, engelli ve bayan personellerimizi idari izine çıkardık, hizmetlerin aksamaması için dönüşümlü çalışma planı yaptık, halkla temas noktalarına şeffaf bariyerler ve dezenfektanlar yerleştirdik, çalışanlarımıza ve ziyaretçi vatandaşlarımıza maske ve eldiven dağıtımı yaptık.
Belediyemiz, STK’lar (Kızılay Derneği, HASENE Derneği, İHH) ve ilçemiz hayırsever esnafları ile işbirliği ve koordinasyon sağlayarak ilçe merkezimiz ve köylerimizde vatandaşlarımıza ayni (gıda, alışveriş çeki vb.) ve nakdi yardımlar gerçekleştirdik. İş birliği ve dayanışmanın zirve yaptığı bu katkılardan dolayı STK’larımıza ve değerli esnaflarımıza teşekkür ediyoruz.
Mahalle bakkallarımızı sahiplendik. Ödeme zorluğu çeken vatandaşlarımızın borçlarını ödeyerek bu zorlu ve sıkıntılı süreçte hem bakkallarımıza hem de vatandaşlarımıza destek olduk.
Cumhurbaşkanlığımız, İçişleri Bakanlığımız, Valiliğimiz ve Kaymakamlığımızdan gelen duyuruları merkezi yayın sistemimiz ve sosyal medya hesaplarımızdan anında halkımıza duyurduk.
Çalışanlarımızla birlikte, esnafımız ve halkımız için de hızlı bir şekilde maske ve eldiven temin ederek dağıtıma başladık ve periyodik olarak dağıtıma devam ettik.
Kamu Kurum ve Kuruluşları, STK’lar, ortak kullanım alanları, cadde ve sokakların dezenfekte çalışmalarına başladık. Belli aralıklarladezenfekte çalışmalarına devam ettik. Dezenfektan ihtiyacı olan kurum ve iş yerlerine de dağıtımlar yaparak kendi hijyen ortamlarını sağlamalarına katkı sunduk.
Sokağa çıkmaları kısıtlanan vatandaşlarımızdan, özellikle kimsesizve yalnız yaşayanlarımız başta olmak üzere, günlük ve belli aralıklarla, görüntülü veya sabit hatlardan arayarak hal-hatırlarını sorduk. Kimilerini de sosyal mesafe kuralını gözeterek ziyaret ettik.İstek ve ihtiyaçlarını sorduk, Taleplerini hızlı bir şekilde giderdik.
Sokağa çıkmaları kısıtlanan vatandaşlarımızın su ihtiyaçları için ekiplerimizi seferber ettik. Su kartlarını alıp yüklemeyi yaptıktan sonra tekrar kendilerine teslim ettik.
Düşük gelirli vatandaşlarımızın kartlarına belli oranda ilave su yükleyerek giderlerine katkı sağladık.
Görevlendirdiğimiz ilave araç ve personelimizle, ulaşım güçlüğü çeken vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda ulaşım hizmeti sağladık.
Sokağa çıkmaları kısıtlanan vatandaşlarımıza Ramazan Pidelerini evlerine ulaştırdık.
Yaşlılarımıza kolonya, ıslak mendil, maske ve dezenfektandan oluşan hijyen seti dağıtımı yaptık.
Sağlık çalışanlarımızı unutmadık. Yıllardır devam eden şehir içi ücretsiz toplu taşıma saatlerimizi sağlık çalışanlarımızın mesai saatlerine uyarladık.
Pazar yerimizi salgın önlemleri kapsamında yeni baştan düzenledik.
Sokak hayvanlarımızı da unutmadık. Personellerimiz ve gönüllü vatandaşlarımız ile günlük beslemelerini yaptık, ilaç ve tedavi gereçleri temin ederek bakım ve tedavilerini gerçekleştirdik. Mama temin ederek köylerimize varıncaya kadar beslenmelerine katkı sağladık.
Temizlik işlerinde görevli personellerimize takviye yapıldı, çöp konteynerlerimiz ve çevreleri belirli aralıklarla dezenfekte edildi. Kullanılmış maskeler ve eldivenlerle ilgili uyarılar yapılarak, ayrı toplanması için belli noktalara toplama aparatları yerleştirildi.
Zabıta ekiplerimiz,sürekli olarak iş yerlerinin denetimlerini yaparak,esnaf ve müşterilere hijyen, maske, eldiven ve sosyal mesafe uyarılarını yaptılar.
“BİZBİZE YETERİZ TÜRKİYEM” kampanyasına belediyemiz personelleri ile örnek bir dayanışma sergiledik. Katkılarımızı ilgili banka hesabına yatırarak, her daim olduğu gibi bu zamanda da milli duruşumuzu gösterdik.
Anneler Gününü vesile ederek, fedakar engelli annelerimize ulaştık. Hediyelerimizi sunduk. Yanlarında olduğumuzu hissettirmeye gayret ettik.
İtfaiye ekiplerimiz, köprülerimizi, bulvar ve caddelerimizi yıkayarak pırıl pırıl yaptılar.

VE  DEVAM EDİYORUZ..!

BU VE BENZER BİRÇOK HİZMETLERİGERÇEKLEŞTİRİRKEN, BELEDİYEMİZLE BİRLİKTE, BU SÜREÇTE VATANDAŞLARIMIZIN MAĞDURİYETLERİNİ GİDERMEK ADINA  HIZLI BİR ŞEKİLDE KARAR ALARAKKOORDİNASYONU SAĞLAYAN, EN ÜCRA KÖYLERİMİZDEKİ VATANDAŞLARIMIZA VARINCAYA KADAR HİZMET GÖTÜREN, DEVLETİMİZİN ŞEFKAT ELİNİN HALKIMIZA ULAŞMASI İÇİN ÇIRPINAN, BAŞTA  KAYMAKAMLIĞIMIZ VE KAMU KURUMLARIMIZIN YÖNETİCİ VE PERSONELLERİ OLMAK ÜZERE, GÖNÜLLÜ OLARAK GÖREV ALAN, FEDAKARLIK GÖSTEREN, BU SÜRECİN GERÇEK KAHRAMANLARI VEFA SOSYAL DESTEK GURUBUNA İLÇEMİZ VE HALKIMIZ ADINA GÖNÜLDEN TEŞEKKÜRLERİMİZİSUNUYORUZ.

GENÇ-YAŞLI, ÇOLUK-ÇOCUK HEP BİRLİKTE SAĞLIKLI KALMAK İÇİN,

MASKE VE SOSYAL MESAFEYLE EVLERİMİZDEYİZ BU BAYRAMDA..

GELECEK NİCE BAYRAMLARA HEP BİRLİKTE SAĞLIKLA ERİŞEBİLMEK İÇİN,

MİLLET OLARAK EVLERİMİZDEYİZ BU BAYRAMDA..!

“BAYRAMIMIZ KUTLU,UMUTLARIMIZ GÜÇLÜ OLSUN.”