9376d730-7361-451b-a603-489ddfa1fc26

DSİ tarafından temizlik çalışmaları devam eden Yeşilırmak Islah Projesinin Yeni Mahalle, Faravga-Kocayar Mevkiinde kamulaştırma çalışmalarının tamamlanması ile başlayan yeni  ırmak yatağı oluşturma çalışmalarında sona gelindi.

Konu ile ilgili BELEDİYE Başkanımız Bayram ÖZTÜRK; “ Yeni Mahallede yaklaşık 800 metrelik yeni ırmak yatağı için kamulaştırma çalışmalarının bitmesi ile bu projenin en önemli virajı dönülmüş oldu. Irmak yatağı yeni yerine alındı ve ırmak yeni yatağında akmaya başladı.

Yıllardır Taşova’mızın özellikle bu bölgedeki gerek taşkınlar, gerekse Faravga bölgesinin zeminindeki problemler ve dibinden ırmağın geçiyor olması nedeniyle oluşan rusubatın şehir geçişi ırmak alanında oluşturduğu olumsuz görüntü ve kirlilik ortadan kalkmış oluyor.

Ayrıca daha önce içme suyu olarak da kullanılmış olan bu bölgedeki suyun toplanması ve şehrin park-bahçe sulamalarında kullanılması, eski ırmak yatağının yeni hafriyat alanına dönüştürülerek kısa vadede çevre kirliliğinin önüne geçilmesi, dolgudan sonra oluşacak devasa alanın da ağaçlandırma ve çevre düzenlemeleri ile halkımızın hizmetine sunulması hedeflenmektedir.

Bu projeyi ilçemize kazandıran başta Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel EROĞLU olmak üzere DSİ Genel Müdürümüz, Bölge  ve İl Müdürlerimize, projeyi yürüten yetkililerine ve sahada çalışan, alın teri döken personellerine kurumum ve halkım adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.